REKORDI PADALI KO OD ŠALE

[FOTO] 26. Zagrebački maraton u svom najbržem izdanju!

Danas je na ulicama glavnog grada u uvjetima idealnim za trčanje, održan 26. Zagrebački Maraton. 2228 ljudi otrčalo je polumaraton ili maraton, a upravo na najduljoj stazi održani su Prvenstvo Balkana te Ekipno prvenstvo Hrvatske. Uz to, od danas imamo nove rekorde staze na polumaratonu i maratonu!

Maraton

U muškoj konkurenciji apsolutna dominacija Kenijaca. Novi maratonski rekord – skoro četiri minute brži od dosadašnjeg – iznosi 2:09:55 i postavio ga je Wycliff Kipkorir Biwot, prošlogodišnji pobjednik. Drugi je u cilj stigao Benard Kitur s vremenom 2:14:36, a treći Abelu Kituru Ropu za 2:15:25. Najbrži je Hrvat bio Robert Radojković.

I kod žena novi rekord! Postavila ga je prošlogodišnja pobjednica Stellah Barsosio popravivši svoj PB i rekord staze na 2:30:15. Druga je bila Olivera Jevtić iz Srbije s vremenom 2:35:31, dok je treća stigla domaća trkačica Bojana Bjeljac čije je vrijeme 2:38:38.

Polumaraton

Najbrži polumaratonac i također novi zagrebački rekorder je Joel Mayina Mwangin – njegovo vrijeme i novi rekord staze sada iznosi 1:02:09. Drugo mjesto osvojio je Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo i njegovih 1:02:19, a treće Nelson Kipkogei Cherutich s 1:03:54. Sva tri osvajača medalje su – pogađate – iz Kenije. Na petom mjestu bio je prvi Hrvat, Danijel Fak.

Među trkačicama također najbrža dolazi iz Kenije – Christine Moraa Oigo slavila je s 1:11:58. Druga je preko ciljne linije pretrčala njena sunarodnjakinja Ruth Chemisto Matebo s vremenom 1:13:26, a treća Zita Kacser iz Mađarske s 1:13:33. Najbrža Hrvatica je Tanja Samardžić.

Prvenstva

Na Balkanskom prvenstvu u maratonu pobijedio je Yavuz Agrali iz Turske, drugi je bio Maxim Railenu iz Moldavije, a treće je mjesto pripalo Robertu Radojkoviću. Kod žena je slavila Olivera Jevtić iz Srbije, a ostatak podija zauzele su domaće maratonke – Bojana Bjeljac na drugom i Matea Matošević na trećem mjestu.

Ekipno PH u maratonu osvojili su dečki iz AK Varaždin i djevojke iz AK Sljeme. U muškoj je konkurenciji drugo mjesto pripalo AK Dubrovnik, a treće AK Sljeme. Djevojke iz AK Maksimir ekipno su druge, a iz AK Dubrovnik treće.