CAPE TOWN, 24. OŽUJKA

Hrvatski tim 35. nakon pakla prve etape

Hrvatski tim Biker-Protea Jaska i njegovi vozači, Tomislav Katelenić i Luka Šopić i više su nego uspješno završili prvu etapu najprestižnije svjetske timske etapne brdskobiciklističke utrke, Cape Epica. Nakon izvrsne vožnje u prologu, kada su bili 46., na prvoj od ukupno sedam etapa ostvarili su najbolji hrvatski rezultat u povijesti utrke.

Kružnu stazu od 108 km i s 2450m visinske razlike, odvozili su za 5h46’56,7“ i završili na 46. mjestu u ukupnom poretku i na nestvarno visokom 35. mjestu u najjačoj konkurenciji muških timova. Katelenić i Šopić za pobjedničkim su timom, njemačkim profesionalcima Markusom Kaufmannom i Jochenom Kaessom iz tima Centurion-Vaude, zaostali nešto više od sat vremena, točnije, 1:04.06,4. Nijemci su prvu etapu, koja je tradicionalno jedna od najtežih i najzahtjevnijih na ovom sedmodnevnom maratonu, odvozili za 4h42’50,3“.

Drugo mjesto u današnjoj etapi koja se kretala kroz vinorodna i brdovita područja Robertsona u blizini Cape Towna, osvojio je četverostruki pobjednik utrke i pretendent na peti naslov, Švicarac Christoph Sauser, koji za tim Meerendal Songo Specialized vozi s poznatim češkim cestovnim biciklistom, Františekom Rabonom. Za pobjednicima su zaostali nešto manje od dvije minute (4:44.49,1).

Treće je mjesto pripalo švicarskom timu BMC Mountainbike Racing, čiji su vozači Lukas Fluckiger i Martin Fanger u cilj ušli samo dvije desetinke iza Sausera i Rabona.

Manje uzbudljivo je bilo u konkurenciji ženskih timova. Nakon što su u prologu osvojile drugo mjesto, najveće favoritkinje utrke, Švicarka Esther Suss i Engleskinja Sally Bigham, vozačice tima Meerendal, u prvoj su etapi bile uvjerljivo najbrže. S vremenom od 5h24’31’7” etapu su završile na ukupno 24. mjestu s više od 16 minuta prednosti nad drugoplasiranim timom Cape Brewing Company i gotovo 25 minuta brže od pobjednica prologa, Ariane Kleinhans i Annike Langvad iz tima RECM 2.

Zanimljio je kako ženski timovi prvi put u povijesti utrke imaju isti nagradni fond kao i muški. Cape Epic je do sada bila utrka s najvećim nagradnim fondom u svijetu brdskog biciklizma, a nagradni fond od 700.000 randa (nešto više od 46.000€) osigurao joj je i status najbogatije utrke ženskog biciklizma na svijetu (uključujući i cestovne utrke).

U konkurenciji mješovitih parova pobjedio je tim Synergy iz Mauricijusa za kojeg voze Yannick Lincoln i Aurelie Halbwachs, dok je Slovenac Peter Vesel, sa svojom partnericom, Nijemicom Anni Hellstern nakon pobjede na prologu prvu etapu završio na četvrtom mjestu.

Druga etapa koja se vozi u utorak, također će start i cilj imati u Robertsonu. S dužinom od 101km i tek 1550km visinske razlike bit će to zahtjevna međufaza između iscrpljujuće prve i najduže, 134km duge treće etape.