BRAVO!

Lisa Nemec četvrta maratonka Europe!

Naša maratonska rekorderka Lisa Christina Nemec nastupila je na svom prvom ovogodišnjem maratonu na Europskom prvenstvu u atletici u Zurichu i osvojila odlično četvrto mjesto.

Utrku je započela uvjerljivo, u prvoj grupi, i do 21. kilometra često bila i na čelnoj poziciji. No tada su se odvojile Christelle Daunay, Valeria Straneo, Jessica Augusto i Elvan Abeylegesse pa je Lisa na prolazu na 25 km za vodećima zaostajala 14 sekundi, na 30 km njezin zaostatak je bio 43 sekunde, a na 35 km 1:26 minuta. U zadnjim kilometrima uspjela je dostići Elvan Abeylegesse, djevojku koju trenira naš Nikola Borić, Turkinju etiopskog porijekla. Ciljem je Lisa Nemec prošla s vremenom 2:28:36, 3:22 minute iza pobjednice. Brončana medalja ostala je nedostižna jer je zaostatk do trećeg mjesta bio 2:55 min.

Naslov europske prvakinje osvojila je 39-godišnja Francuskinja Christelle Daunay s vremenom 2:25.14 sati, što je novi rekord europskih prvenstava, ispred 38-godišnje Talijanke Valerije Straneo koja je u cilj ušla sa 13 sekundi zaostatka. Brončana Augusto ciljem je prošla 27 sekundi iza Daunay.

Za Lisu Nemec četvrto mjesto na EP u Zurichu uvjerljivo je najbolji plasman na nekom velikom natjecanju, dosada je nastupila na jednom Svjetskom prvenstvu 2011. u Daeguu gdje je bila 27., te na Olimpijskim igrama 2012. u Londonu gdje je zauzela 52. mjesto.

Za Daunay ovo je prva pobjeda u maratonu u karijeri, dosada su joj najbolji rezultati bili jedno drugo i dva treća mjesta na velikom pariškom maratonu, te jedno treće i jedno četvrto mjesto na newyorškom maratonu. Straneo je nakon srebra sa Svjetskog prvenstva u Moskvi lani stigla do srebra i na EP. Augusto (32) je na EP u Barceloni prije četiri godine osvojila srebro na 10.000 metara i broncu na 5.000 metara, a u obje je te dvije utrke zlato osvojila turska reprezentativka Elvan Abeylegesse, koja je ciljem prošla kao peta sa 1:10 minuta iza Nemec.