NEVJEROJATNO BRZA

NOVI SVJETSKI REKORD: prva žena s polumaratonom ispod 65 minuta!

Kenijka Joyciline Jepkosgei istrčala je jučerašnji polumaraton u Pragu za 1:04:52 i time postala prva žena u povijesti s halfom ispod 65 minuta. Osim toga, Jepkosgei je na toj utrci trčala brže od još tri svjetska rekorda.

Novi polumaratonski svjetski rekord za 14 je sekundi bolji od rezultata koji je postavila Peres Jepchirchir u veljači ove godine. 23-godišnjoj Joyciline ovo je tek peti polumaraton u životu, a dosadašnji osobni rekord joj je bio 1:06:08. Uz svjetski rekord u polumaratonu, postavila je i neslužbene rekorde na 10, 15 i 20 kilometara.

Desetku je prošla za 30:05, 16 sekundi brže od svjetskog rekorda Paule Radcliffe (30:21). I 15 km je istrčala najbrže ikad – za 45:37 min, što je 37 sekundi brže od vremena koje je 2015. istrčala Florence Kiplagat, a novo najbrže vrijeme na 20 kilometara je 1:01:25.

– Nisam očekivala da ću srušiti svjetski rekord, samo sam željela popraviti svoj rezultat. Ovo je iznenađenje za mene. Uvjeti na stazi su mi bili odlični jer sam navikla trenirati rano ujutro – izjavila je Joyciline nakon utrke.

Prošlogodišnja pobjednica Sportisimo Prague Half Marathona Violah Jepchumba ove je godine završila na drugom mjestu, s vremenom 1:05:22. Violah je trčala uz Joyciline sve do 15. kilometra, kada je nova svjetska rekorderka napravila prednost od 3 sekunde i nastavila ju povećavati prema kraju. Treće mjesto osvojila je Fancy Chemutai istrčavši 1:06:58. Prvih pet mjesta zauzele su Kenijke.

U muškoj kategoriji pobijedio je Etiopljanin Tamirat Tola s izvrsnih 59:36, što je njegov prvi nastup ispod 60 minuta. Na drugo mjesto u napetom finišu dotrčao je Josphat Tanuti za 1:00:38, a samo 3 sekunde iza njega Gilbert Yegon. Muška ‘brza grupa‘ imala je prvih 5 kilometara 14:22 i prvih 10 na 28:31, nakon čega se Tola odvojio i jurnuo u uvjerljivu pobjedu.

Autor: Martina Đođo / 3sporta.com