Vikend iza nas bio je prepun utrka i odličnih rezultata, i dok su neke druge gradove tresli svjetski rekordi, Beograd je tresla vrhunska atmosfera. Beogradski maraton ugostio je Bridge The Gap event – okupljanje trkača iz cijelog svijeta s ciljem upoznavanja drugačijih kultura, druženja, podrške i navijanja za sve druge trkače.
Bridge The Gap pokrenut je prije 15-ak godina s idejom povezivanja točkica između trkačke kulture, različitih stilova života, glazbe, umjetnosti i kreativnosti. Krenuvši iz New Yorka i Londona, danas je pokret zahvatio gotovo cijeli svijet, a hrvatski su predstavnici Zagreb Runners, koji su se sa srpskim Belgrade Urban Running Team spojili u 442 Crew – ekipu koja trčanjem i prijateljstvom briše granice i ružne stvari iz prošlosti.
Ako ne trčiš – navijaš
Jedna od najvećih karakteristika BTG ekipa je gromoglasno navijanje na utrkama. Već je nekoliko hrvatskih utrka svjedočilo odličnoj atmosferi koju su priredili Zagreb Runnersi – u Beogradu je cheering point napravilo više takvih ekipa iz cijelog svijeta, simbolično se smjestivši na Brankov most. Konfeti, prskalice, zastave, glazba i ples čekali su sve trkače koji su prošli novom stazom Beogradskog maratona. Bilo je spektakularno!
Kad kažemo sve, mislimo na doslovno sve – šest sati od starta utrke istekao je limit za završavanje. Nešto malo iznad šest sati, na most je došla posljednja trkačica, odakle je imala još 2 kilometra do kraja. Ekipa ju je dočekala s balonima i konfetima te s njom kroz grad trčala do cilja, skandirajući njeno ime i bodreći ju da završi iako je prešla limit.
Nešto veće
Da je Bridge The Gap nešto više od trčanja pokazuju mnoge zajedničke akcije. Tako je u Beogradu zasađen park – za svaku svjetsku BTG ekipu po jedno mlado stablo kao simbol rasta zajednice i mjesto okupljanja, a postavljena je i ploča s natpisom “Bridge The Gap – to make a connection where there is a great difference“. Uz to, skupljen je novac za obnovu dječjeg skloništa.
Nadalje, u listopadu prošle godine održana je globalna Stop The Violence akcija u sklopu koje su ekipe po svojim gradovima ispisivale taj slogan želeći poručiti da nijedna vrsta nasilja ne smije biti tolerirana i prihvaćena.
Jedan od najvećih regionalnih pothvata bilo je trčanje 442 štafete od Beograda do Zagreba. Šesnaest trkača iz BURT-a i ZGBR-a je u dva dana pretrčalo 442 kilometra kako bi pokazali da mržnja nije srušila sve mostove te da sport i prijateljstvo mogu prijeći sve granice. Detalje o toj trci života možete pogledati u kratkom dokumentarnom filmu ovdje.
Crtica o ‘bitnim’ stvarima s utrke
Inače, ovogodišnji Beogradski maraton ima novu trasu. Utrka je vrlo atraktivna, ali je zadržala svoje karakteristične uzbrdice pa je ostala jednako teška kao prije. Organizacija je bila odlična, a ovo su pobjednici:
POLUMARATON žene
- Slađana Perunović (MNE) – 1:21:41
- Natalia Gracz (POL) – 1:28:21
- Aleksandra Marinkov (SRB) – 1:30:02
POLUMARATON muškarci
- Dario Ivanovski (MKD) – 1:10:00
- Velimir Bojović (SRB) – 1:10:42
- Marko Ranković (SRB) – 1:11:58
MARATON žene
- Olivera Jevtić (SRB) – 2:38:03
- Teodora Simović (SRB) – 2:41:47
- Nataša Ćulafić (SRB) – 3:02:41
MARATON muškarci
- Stephen Kipnegetich Katam (SRB) – 2:21:12
- Darko Živanović (SRB) – 2:30:15
- Kennedy Kipruto Maiyo (KEN) – 2:33:40
Tekst: Martina Đođo / 3sporta.com
Foto: Nikola Radojčić Skubi, Bojan Vujčić