Dugo sam razmišljala kako pristupiti pisanju teksta o koljenu, zglobu od čije ozljede strahuju ili pate mnogi u trkačkim krugovima, dok netrkači mudruju: „Naravno da te bole koljena, pa ti trčiš!“.
Koljeno kao najveći i najkompleksniji zglob u ljudskom tijelu prečesto se dovodi u (negativnu) vezu s trčanjem, a je...
Naša iduća postaja, nakon što smo se dotaknuli funkcije i ozljeda glutealne regije, ovog puta će biti jedna anatomska razina niže – natkoljenica. Regija koju čine najveća kost u ljudskom tijelu, femur, te snažni mišići koji ju okružuju može se podijeliti u dvije podregije, tzv. prednju i stražnju ložu.
Osim...
Dr. sc. Goran Marković, redoviti profesor na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, napisao je ovaj "poziv na buđenje" naših institucija, ali prije svega svakog od nas.
UVOD
Globalna pandemija izazvana SARS-CoV-2 virusom značajno je promijenila način našeg života, što za posljedicu ima potencijalno brojne štetne učinke na zdravlje i...
Fizička aktivnost je neizostavan faktor kada govorimo o zdravom načinu života i stoji uz bok s pravilnom prehranom. Prevencija mnogih bolesti leži u kretanju i fizičkoj aktivnosti. Najjednostavnija i najekonomičnija od tih fizičkih aktivnosti je trčanje, što je jedan od glavnih razloga zbog čega se proteklih godina sve više...
Trenirati ili bolovati – pitanje je sad! Kako ni svaki oblik prehlade nije isti, tako ni svaki od nas trkača ne reagira jednako – ni fizički, ni karakterno. Ima onih koji bi glavom kroz zid, pa bi silom odradili svoj trening pod visokom temperaturom. Ima i onih kojima je...
Trčanje je divan sport. Oni koji se njime bave najčešće ga opisuju u samim superlativima, a sve ono manje divno, najčešće se vrlo brzo zaboravi. Ipak, mnoge stvari i situacije vezane uz trčanje mogu nam zadavati glavobolje, od biranja odgovarajuće opreme, vječne sumnje u preciznost GPS-a, pogađanja pravog pace-a...
Magnezij je mineral kojeg osobito cijene sportaši i rekreativci s obzirom na njegov značaj za mišiće, kosti i energiju. Kako biste pri ruci uvijek imali odgovarajuće rješenje, Natural Wealth® nudi široku paletu proizvoda s magnezijem, a jedan od posljednjih noviteta je magnezij za primjenu na koži.
Magnezij Sport sprej je...
Masaža je jedna od najpoznatijih manualnih metoda opuštanja i liječenja. To je drevna tehnika koja obuhvaća niz različitih hvatova sa svrhom utjecaja na potkožno tkivo. U kombinaciji s eteričnim uljima, uljima ljekovitih svojstava snažno djeluje na zdravlje i opće raspoloženje pojedinca.
Kada bi trkači trebali na masažu?
Kod sportaša masaža...
Sigurno poznaješ bar jednog trkača koji je trenutno ozlijeđen. Ili si to baš ti? Poznaješ i one muke – mirovanje, istezanje, plivanje i ostale dosade. Ponekad psihički oporavak od ozljede trkačima pada teže od samog fizičkog oporavka, i zato donosimo male upute kako upravljati tim segmentom i kako se...
Himalaya Herbals u svom asortimanu ima idealan proizvod za trkače - Rumalaya gel za trenutno smanjenje nelagode u zglobovima i mišićima.
Rumalaya gel ima jako analgetsko i protuupalno djelovanje koje pruža brzo olakšanje boli i vraća pokretljivost zglobova te smanjuje simptome mišićnih i sličnih poremećaja. Prodire duboko u kožu, brzo...
Naš se lokomotorni sustav sastoji od kostiju, ligamenata, tetiva, hrskavica i mišića, a služi onome što mi trkači obožavamo – kretanju. Od navedenih struktura mišići, ligamenti i tetive spadaju u meka tkiva i u ovom ćemo se tekstu pozabaviti razlikama među njima te njihovim najčešćim ozljedama.
Mišići
Mišići za kretanje građeni...
Najveći strah trkača su – složit ćemo se svi – ozljede. Uzroka je mnogo, a pri vrhu ljestvice učestalosti nalazi se i overstriding (engl. over – preko, iznad; stride – korak, koračati). U nedostatku hrvatskog izraza koristit ćemo se tim engleskim terminom, a u nastavku pročitajte što overstriding jest,...
Noćna mora svakog trkača je ozljeda. Dok neki jure liječniku na pojavu prve boli, drugi ih gotovo nikad ne posjećuju pokušavajući sami pronaći rješenje za nastali problem.
Želiš li sezonu bez ozljeda i trčanje bez brige i boli, pročitaj zakonitosti trkačkih ozljeda i izbjegni gnjavaže oporavka, pauziranja i ponovnog početka.
1....
Svi dijelovi noge o kojima smo dosad pisali imaju jednu zajedničku zadaću – dovesti stopalo u željeni položaj. Oni su na neki način stopalu podređeni jer je ono u direktnom kontaktu s podlogom, prvo prima udarce i odguruje nas prema naprijed. Korak po korak.
Slobodno možemo reći da su stopala...
U narednih nekoliko članaka ideja nam je ukratko objasniti mišićno-koštani sustav naših nogu, neophodan za trčanje, a opet često izvor mnogih ozljeda i problema. Fokusirat ćemo se na funkcije pojedinih dijelova našeg „dvonožnog pogona“, ozljede koje su karakteristične za određene regije kod trkača te razloge zbog kojih nastaju.
S ciljem...
Najbolji način za sprječavanje nastanka žuljeva na stopalima je da tijekom trčanja stanete, skinete tenisice, operete noge, dobro ih osušite, obujete suhe čarape i tenisice pa onda nastavite trčati... :) Samo se šalimo – u nastavku donosimo prave, učinkovite načine za borbu s gadnim žuljevima koji su poznati svakom...
Koliko puta ste čuli trkače kako razgovaraju o treningu snage? Ne baš često, zar ne? A koliko puta se u razgovorima prije ili nakon treninga čuju priče o povredama i bolovima? Nažalost, ovaj drugi scenarij viđa se gotovo redovito.
Često mi trkači zaboravljamo (ili se opravdavamo manjkom vremena) da je...
Jedan od najfinije uravnoteženih sustava u ljudskom tijelu zasigurno je endokrinološki sustav. Hormoni, glasnici koji prenose poruke do ciljnih stanica, luče se u našem tijelu u nanogramskim količinama, a unatoč tome, važnost koju imaju je životna.
U modernom načinu života mnoge nas stvari mogu „izbaciti“ iz hormonske ravnoteže, a trčanje,...
Terapeutski učinci leda poznati su odavno, krioterapija je jedna od najjeftinijih i najjednostavnijih metoda tretiranja ozljeda i upala mišića. No, kako se lediti i kada?
Krioterapija
Krioterapija je pojam koji podrazumijeva korištenje niskih temperatura sa svrhom liječenja ozljeda i uklanjanja boli. Postoje brojne metode koje se temelje na iskorištavanju pozitivnih učinaka...
Zimski mjeseci i rano proljeće doba su kada u općoj populaciji vladaju i kruže razni virusi, uzrokujući svima poznata stanja - prehladu i gripu. Trčanje, tj. fizička aktivnost, jedna je od preventivnih mjera kada su u pitanju ove zarazne bolesti.
Više je razloga koji pridonose tome da su ljudi koji...