FILIPIDOVIM STOPAMA

Hrvatske ultramaratonke odlične na mitskom Spartathlonu!

Ovog se vikenda u Grčkoj održao Spartathlon – legendarni ultramaraton kojim samo vrhunski maratonci prevaljuju udaljenost između dva povijesna grada Atene i Sparte, odnosno nešto više od 246 kilometara. Na trci su nastupile Veronika Jurišić, Paula Vrdoljak i Antonija Orlić – i rasturile!

Zamislite samo – toliko kilometara za oko 30 sati. Zaista nevjerojatno! Veronika je sa svojim vremenom 27:19:27 zauzela peto mjesto u ženskoj konkurenciji. Na 31 od dosadašnjih 35 Spartathlona to bi bilo vrijeme za pobjedu, pa njeno peto mjesto govori koliko je jaka bila ova utrka. Paula je zauzela odlično sedmo mjesto, trčala je pametno i staloženo i polako se probijala naprijed. Do Sparte je stigla za 30:01:28. Antonija je u utrku krenula s Veronikom i dugo se držala dobro, no pri kraju je umor odradio svoje (a kako i ne bi) pa usporila i na kraju osvojila 15. mjesto s vremenom 31:52:27.

image002

Utrku su (već tradicionalno) detaljno na svojim Facebook profilima prenosili trener Dragan Janković i Zoran Kos i time kroz ova dva dana dočaravali stanje na mitskim cestama Grčke.

Na utrci je pobjedio Litvanac Aleksandr Sorokin koji je od Atene do Sparte došao za 22:04:04, drugi je bio Čeh Radek Brunner s 22:49:37, a treći Grk Nikolaos Sideridis s 22:58:40. Poljakinja Patrycja Bereznowska apsolutno je rasturila žensku utrku i popravila rekord za više od pola sata! Novi rekord sada iznosi 24:48:18. Na drugu stepenicu postolja popela se Zsuzsanna Maraz iz Mađarske s vremenom 25:43:40, a na treću opet Poljakinja Aleksandra Niwinska. Njeno je vrijeme 26:28:48.

image001

Iz Atene je prema Sparti ove godine krenulo 391 trkača i trkačica, a do Leonidovog kipa stiglo ih je 126 manje. Čestitamo svima na tom pothvatu, a najviše našoj ekipi!

Tekst: Martina Đođo / 3sporta.com