TRAIL MEKA

Još jedan UTMB je za nama, nastupilo 12 trkačica i trkača iz Hrvatske

Courtney Dauwalter (foto: irunfar.com)

Gradić Chamonix na tromeđi Francuske, Italije i Švicarske već je postao sinonim za UTMB – najveću pozornicu ultra trail trčanja te neslužbeno svjetsko prvenstvo u trailu. Cijeli je prošli tjedan taj mali grad živio za UTMB, event koji se sastoji od sedam utrka. Hrvatska je imala predstavnike na četiri utrke.

Desetak tisuća trkača okupiralo je grad, a uz pratnju koju je svaki trkač poveo sa sobom – gužve nije nedostajalo. Mnogo je ljudi startalo, ali popriličan je broj i posustao pred strmim uzbrdicama i tehničkim nizbrdicama francusko-talijansko-švicarskih Alpa.

UTMB

170 km s više od 10 tisuća metara kumulativnog uspona ultimativni je test za sve trail ultraše. Ove godine najbrži je bio Španjolac Pau Capell, koji je od samoga početka dominirao utrkom i na kraju ostvario drugo najbrže vrijeme u povijesti – 20:19:07. Drugo mjesto osvojio je prošlogodišnji pobjednik, Francuz Xavier Theveneard, s vremenom 21:07:56, a treće Novozelanđanin Scott Hawker s 21:48:04. Zanimljivo je bilo gledati američke trkače koji su u utrku krenuli poprilično jako, a zatim se – jedan po jedan – svi raspadali i odustajali.

Pau Capell (foto: irunfar.com)

Kod djevojaka je bilo jako dinamično i uzbudljivo. Pola utrke vodila je Kineskinja Yao Miao, a onda je vodstvo preuzela Amerikanka Courtney Dauwalter, zadržala ga do kraja i pobijedila s 24:34:26. Drugo je mjesto osvojila Šveđanka Kristin Berglund s točno sat vremena više od Courtney, a treće Španjolka Maite Maiora Elizondo s 25:41:30, a ovo joj je bila prva stomajlerica.

Utrku je trčalo i pet Hrvata. Naš najbrži predstavnik bio je Zoran Kurdija s lijepim rezultatom 32:49:50 i 198. mjestom. Drugo naše vrijeme, i najbrže žensko, ostvarila je Nataša Rogić Jukopila, 40:22:20. Zatim je stigao Toni Torbarina s 41:32:45 te Sandra Juhaz i Mile Mioković skupa nakon 44:16:07.

CCC

I na CCC-u, utrci od 100 km i 6400 m uspona, pobjedio je Španjolac – Luis Alberto Hernando s 10:39:01. I drugo mjesto na CCC-u prati uzorak s UTMB-a, pa je tako ono pripalo opet Francuzu, Thibautu Garrivieru, koji je završio deset minuta nakon prvoplasiranog. Treći ipak nije Novozelanđanin nego je Čeh, Jiří Čípa, a njegovo vrijeme je 10:45:37. U ženskoj je utrci slavila Nizozemka Ragna Debats s vremenom 12:10:33, drugo mjesto osvojila je Amanda Basham s 12:27:06 i treće Francuskinja Camille Bruyas s 12:34:26.

Maite Maiora Elizondo (foto: irunfar.com)

Na ovoj smo utrci imali troje predstavnika – Vedran Mohorovičić završio je za 19:18:24, a Vlatko Tounec i Sanda Berženji zajedno za 24:20:15.

OCC

„Kratka“ među ultrama ovdje je utrka OCC, Orsières – Champex – Chamonix (56 km, +3460 m). Nju je osvojio Norvežanin Stian Angermund-Vik s 5:19:24. Drugi je bio Španjolac Andreu Simon Aymerich s nešto više od minute zaostatka. Kinez Tao Luo osvojio je treće mjesto s 5:25:24. Najbrža žena bila je Novozelanđanka Ruth Charlotte Croft s vremenom 5:50:14. Drugo mjesto pripalo je Španjolki Azari García De Los Salmones, 6:08:04, i treće Yuri Yoshizumi iz Japana, 6:16:31.

Najbrži je Hrvat bio Darko Rogina s vremenom 8:07:26. Goran Marinov završio je za 10:53:11, a naša dama na ovoj utrci bila je Ana Ježovita, koja je ciljnu liniju prošla nakon 11:36:44.

Xavier Theveneard (foto: irunfar.com)

TDS

Još jedna pojedinačna utrka u sklopu UTMB-a je TDS, Sur les Traces des Ducs de Savoie (146 km, +9100 m). Stazama savojskih vojvoda najbrže je prošao Pablo Villa Gonzalez – da, opet Španjolac. Njegovo je vrijeme bilo 18:03:06. Iza njega stigao je Rus Dmitry Mityaev s vremenom 18:16:16, a treće mjesto osvojio je Francuz Ludovic Pommeret, 18:37:13. Naše je boje predstavljao Marko Herman koji je ovu utrku završio za 36:18:34.

U ženskoj konkurenciji slavila je Francuskinja Audrey Tanguy s 21:36:15. Drugo mjesto osvojila je Hillary Allen iz SAD-a, inače djevojka koja je u zadnjih nekoliko godina više puta imala ozbiljne prijelome nogu, a njeno je vrijeme bilo 21:52:46. Treća je stigla nakon više od dva sata poslije prve, za 23:46:37, Švicarka Kathrin Götz.

Uz ove četiri utrke tu su još MCC – 40 km i namijenjena lokalnom stanovništvu; YCC – 15 km i namijenjena mlađima od 22 godine; te PTL – timska utrka duga 300 km koja zapravo i nema natjecateljski karakter.

Čestitamo svima koji su sudjelovali, a onima koji to sanjaju želimo sretno i uspješno prikupljanje bodova za iduće izdanje!