PAKLENI VELEBIT

Na epskom Velebit Ultra Trailu Marin Mandekić postavlja novi rekord na 50 milja

Završeno je i 17. izdanje kultnog Velebit Ultra Traila, sa svojim ustaljenim datumom produženog lipanjskog vikenda i paklenih vremenskih uvjeta, te svojim utvrđenim sjedištem na Rivijeri Paklenica i paklenim terenom. Čak pet dužina ove je godine bilo na raspolaganju natjecateljima svih profila, proporcija i mogućnosti – od obiteljskih sedam kilometara do 50 milja.

Najduža utrka od 50 milja odnosno 80 kilometara iznosila je čak 3750 metara uspona, a startala je iz Baških Oštarija. Onamo je 46 najodvažnijih natjecatelja prevezao autobus u večernjim satima petka, no put preko Vaganskog vrha i Svetog brda, u Starigradu je završilo tek njih 27-ero. Što znači da čak 19 trkača nije uspjelo završiti ovu zahtjevnu dionicu.

Četiri snažne žene završile su 50-majlericu i to sljedećim redom – Slovenka Eva Tušar Suhadolc koja trči za HPD Mosor Sikire (14:46:56 sati), Nataša Rogić Jukopila (SRK Alba, 18:18:39), Tamara Ravnak iz Slovenije (19:35:12), dok Tajana Špoljarec (Zagrebačka treking škola, 20:26:18) u cilj dolazi kao četvrta finišerka. Od 23 muška 50-miljaša najbolji je bio ni manje ni više, nego Marin Mandekić (SRK Rika) koji svoju utrku završava s nevjerojatnom prednošću za 12:42:59 sati te time postavlja novi rekord staze. Daniel Krstulović Opara (HPD Mosor Sikire) dolazi drugi nakon 13:35:27 sati na stazi, dok trećem Mateju Ivančiću (Zagrebačka treking škola) treba tek sedam minuta više.

Iduća po dužini, maratonska utrka startala je prva po redu u subotnje jutro. Kategorija duga 42 kilometra, a visoka 2200 metara ima 48 finišera, dok ih sedmero nije uspjelo završiti utrku. Od devet žena, pobjednica je Ingrid Nikolesić sa 7:02 sati na stazi. Druga Ivana Hrenek u cilj dolazi nakon 7:23 sati, a treća, Slovenka Tina Bončina slijedi ju s 12 minuta zaostatka.

Dejan Šumenjak iz Slovenije bio je najbrži od 39 muškaraca u kategoriji marathon, za što mu je trebalo 6:04 sati. Andrija Savić dolazi u cilj s devet minuta razlike i zauzima drugu poziciju, dok Stjepanu Bariću za treću poziciju treba 6:46 sati.

Kategoriju koja iznosi 28 kilometara i nezanemarivih 1300 metara uspona, znanu kao challenger završilo je 89 natjecatelja, od čega 20 žena. Najbolja u tome bila je Nataša Aljančič iz Slovenije, s vremenom 3:18 sata. Tamara Moguljak dolazi druga za 3:59 sata, a njena klupska kolegica Mandica Grubišić trebala je devet minuta više za dolazak u cilj, čime zauzima treću poziciju. Među muškarcima, također je najbolji Slovenac – Martin Volk u cilj stiže s 3:07 sata na stazi. Drugu poziciju zauzima Nizozemac Gilles Bouman s vremenom 3:11 sata, a Lukša Lukšić za treću je poziciju trebao tri minute više.

Kategorija active duga 16 kilometara sa 750 metara uspona, bila je najbrojnija sa 151 natjecateljem. Među 57 žena, ponovno je najbolja bila Slovenka – Anja Zima (1:47 sat). Drugu stepenicu postolja zauzima Petra Renić (2:03), a treću Helena Vonić (2:09). U muškoj konkurenciji, ipak, Slovenca Aljošu Žnidaršiča (1:37) s prve pozicije istiskuje naš Dinko Solić (1:36) s minutom prednosti. Igor Moguljak (1:45) u cilj dolazi treći.

Obiteljskih sedam kilometara iznosilo je 350 metara uspona te je vodilo kroz kanjon Velike Paklenice do planinarskog doma. U light kategoriji bilo je 59 sudionika i sudionica, a za pobjedu su se od 28 žena, najviše pomučile Tanja Savić (1:07 sat), druga Petra Lacković (1:16:23) te treća Petra Hajduković koja drugu poziciju gubi za 14 sekundi. Mušku konkurenciju “pomeli su“ – Luka Radetić (48:39 minuta), Benjamin Radetić (48:55 minuta) te Zdravko Tarandek (54:20 minuta).