VRUĆ VIKEND U GORJU

Održana tri traila planinskim krajevima – Risnjak, Lika Adventure i Hajdučki

Subote su uglavnom rezervirane za trailove, a protekla je, iako nemilosrdno vruća, bila termin čak za tri traila u planinskim predjelima. Dva od njih doživjela su svoje prvo izdanje – lički i hajdučki, dok je Risnjak u svojem sedmom izdanju sad već legendarna i rado posjećena utrka.

Tome u prilog ide brojka od 370, što domaćih, što stranih trkača i trkačica koji su trčali Horvatovom stazom preko Snježnika te drugim atraktivnim lokacijama Nacionalnog parka Risnjak.

Trčanje s risovima na Risnjaku

U subotu je održan popularni Risnjak Trail, utrka koja je dio lige Kvarner Trails. Sa startom i ciljem u Crnom Lugu, trčala se NP-om Risnjak u dvije kategorije – 16 kilometara s 800-tinjak metara penjanja te 30 kilometara uz 1500 metara uspona. Na dužoj stazi naziva Risnjak, među 125 natjecatelja najbrži je bio Marjan Zupančič iz Slovenije s vremenom 3:03 sata. Pavle Kruljac u cilj dolazi tri minute kasnije te zauzima drugu poziciju, dok Francuz Dimitri Chapelle za treće mjesto treba 3:20 sata. U ženskoj konkurenciji, pobjedu odnosi Irena Smojver (4:05), dok ju Maja Dolinšek iz Slovenije slijedi sa tri minute zaostatka. Talijanka Michela Biacca u cilj dolazi kao treća žena s vremenom 4:22 sata.

Kraću stazu nazvanu Ris, najbrže je svladao Dino Dorčić (1:31:59). Ivanu Kajfešu treba 1:33 sat za drugu poziciju, dok David Marot treba dvije minute više kako bi završio treći od 245 natjecatelja. Najbrža žena bila je Iva Tomić Smojver (1:57), drugo mjesto zauzima Jelena Slijepčević (2:02), a treća je bila Ivana Gršković (2:07).

REZULTATI

Uspješno održano prvo izdanje Lika Adventure Traila

Ličko mjesto Perušić protekle je subote bio “dom“ prvog izdanja Lika Adventure Traila. Na ovoj utrci startalo je 150 trkača i trkačica na tri različite duljine – Stazi zlatnog lava, Stazi Žutog porculana te Stazi 50 nijansi zelene. Na najkraćoj stazi od 10 kilometara i 330 metara uspona, među 33 finišera slavio je Dragan Štakić (45:57 minuta).

Drugi na cilj dolazi Petko Drakulić (49:02), dok treću poziciju zauzima Marko Pražić (52:49). U konkurenciji 30 žena najbrža je bila Klara Prpić (59:33), druga je bila Nikolina Bestić (1:06 sat), a treća je na cilj stigla Mateja Sabljak (1:10).

Srednju stazu duljine 18 kilometara uz 750 metara uspona, prvi je pretrčao Ante Živković u vremenu 1:41 sat, srebro je pripalo Lukši Lukšiću (1:49), dok je treći u konkurenciji 38 muškaraca bio Zenil Vugrinec (1:51). Od trkačica prva kroz cilj prošla je Helena Gleđa (2:07:58), Marija Kurta (2:17) bila je druga, a treća od 26 žena bila je Kornelija Belovari (2:37).

Najduža staza iznosila je 32 kilometra i gotovo 70 metara uspona. S vremenom 2:46 sata prvi je kroz cilj prošao Darko Rogina, iza sebe ostavivši gotovo 21 minutu, drugoplasiranog Gorana Poznanovića. Treću poziciju u konkurenciji 15 muškaraca osvojio je Kristijan Dolenac (3:13). U ženskoj konkurenciji nastupilo je njih šest. Prva je bila Diana Kuiš (3:38), drugoplasirana Lana Ostojić (3:46), a treća u cilj utrčava Danijela Horvat (4:09).

REZULTATI

Hajdučki trail susjednoj BiH također prvi put

Iz Tomislavgrada u subotu je startalo 80-ak sudionika na prvi Hajdučki trail. Trčalo se na stazama triju dužina, a zvale su se – Jatak, Hajduk i Harambaša kao najdulja kategorija. Na 37 kilometara uz 1850 metara uspona, bilo je tek osam finišera. Među njima, našla se samo jedna žena, apsolutna pobjednica – Dijana Manđeralo. Njoj je za završiti ovu utrku trebalo 6:39 sati. Pobjednik ove staze bio je Džon Jurić s vremenom 4:07 sata. Drugi stiže Vjekoslav Gašpar nakon 4:26 sata na stazi, a Emil Drmić slijedi ga sa četiri minute zaostatka i zauzima treću poziciju među sedam muškaraca.

Na Hajduku dugom 22 kilometra s gotovo 1000 metara visine, nastupilo je osam žena. Najbolja među njima bila je Lucija Križanac (2:47 sata). Vesna Ćavar pokušava ju dostići, ali u cilj dolazi kao druga tri minute kasnije. Ne zaostaje mnogo ni Jelena Gugić Boko te dolazi kao treća nakon 2:57 sata na stazi. Među 20 muškaraca pobjedu odnosi Vinko Sliško (2:04 sata). Krešimir Mrčela ne uspijeva mu oduzeti tron uz samo minutu zaostatka. Danijelu Krstuloviću – Opari za treće mjesto trebaju 2:10 minuta.

Na Jataku se trčalo 12 kilometara uz 420 metara uspona. Među 16 žena, prva u cilj dolazi Stela Ećimović (1:31). Slijedi ju Helena Vukušić sa četiri minute zaostatka, dok Mirjani Pinjuh druga pozicija izmiče za devet sekundi te u cilj dolazi treća za 1:35:22 sat. U konkurenciji od 29 muškaraca, Andriji Saviću trebao je točno jedan sat da odnese pobjedu. Drugu poziciju zauzima Jure Dugandžić (1:07), a treću Ante Bubić (1:09).