NASTUPILI SMO

SP u trail trčanju – važno je sudjelovati

Na svjetskom prvenstvu u trail trčanju koje se održalo u španjolskom nacionalnom parku Penyagolosa u subotu, 12. svibnja će po treći put zaredom nastupio je ukupno 331 natjecatelja iz 49 nacionalnih timova na izuzetno teškoj i tehnički zahtjevnoj stazi. O težini staze dovoljno govori podatak o 64 odustala natjecatelja.

Naslov svjetskog prvaka je obranio Španjolac Luis Alberto Hernandez ispred sunarodnjaka Cristofera Clementea dok je broncu osvojio Britanac Jonathan Albon. Kod žena je okrunjena nova trail kraljica, potpuno neočekivano Nizozemka Ragna Debats ispred Španjolke Laie Canes i trećeplasirane Claire Mougel.

U timskom poretku, Španjolci su potvrdili premoć i osvojili zlato u obje konkurencije, kod muškaraca su srebro osvojili Britanci ispred Francuza, dok su Francuskinje osvojile srebro ispred Sjedinjenih američkih država.

Hrvatska reprezentacija na utrku u Španjolsku otputovala je u vrlo širokom sastavu, od mladih snaga do veterana u “ozbiljnim godinama”. U skladu sa svojim mogućnostima dali su sve od sebe da postignu što bolje rezultate, a obje naše reprezentacije ostvarile su ekipni plasman. Naša muška vrsta plasirala se na 31. mjesto od 34 reprezentacije, a žene su bile posljednje, 23.

Evo nekoliko izjava naših trkačica i trkača.

Jelena Brezak: Ovo mi je dosad bila tehnički najteža utrka i potpuno neusporediva s utrkom Svjetskog prvenstva lani. Nije to samo moj dojam već su i ostali timovi zaključili da je staza iznimno teška. Time limiti su bili dosta tijesni, pogotovo za ženski dio, a teren možemo usporediti s našim otocima, kamenjar bez hlada s izrazito teškom podlogom koji je rezultirao mnogobrojnim padovima. Zadovoljna sam što sam uspjela završiti utrku, a sljedeća akcija je put na SP u planinskom trčanju na duge staze u Poljskoj.

Jelena Brezak u cilju

Josip Stipčević: Ovo je najbolje organizirano svjetsko prvenstvo dosad, a i definitivno kvalitativno najjače dosad. Staza je bila iznimno zahtjevna uz vrlo skučene vremenske limite za ovakav tip staze. i ja sam presretan što je velika većina nas završilo utrku u vremenskom limitu. Da nisam ove godine po prvi put završio stomajlericu na Istri, možda bih mogao u nešto kraćem vremenu završiti utrku, šteta je da su se dogodile te situacije s Kruljcovom probavom i Matijinom išijasom, siguran sam da bi rezultati bili puno bolji. Ali, ja mislim da generalno iz godine u godinu napredujemo, vidi se veliki napredak i može se reći da smo ispunili očekivanja.