POVRATAK NAKON LJETNE STANKE

Trkačka sezona oživljena s par novih i par legendarnih utrka

Protekla je subota vrvjela utrkama diljem Hrvatske. Vidjelo se da je sezona trčanja ponovno otvorena, a osvježene temperature bile su idealne za njen početak. Najvećim dijelom trčali su se trailovi, neki potpuno novi na trkačkoj sceni, a bio je tu i jedan novi polumaraton…

Popišanac Trail i Canicross – novi izazov na novoj stazi

Popišanac Trail i Canicross održani su po četvrti put na osvježenoj stazi slatinskih obronaka, a organizator Udruga Motiv još se jednom dokazala kao domaćin kakvog se može poželjeti na svakoj utrci. Na stazama od 12 i 25 kilometara startalo je 120 trkačica i trkača, dok su stazu od sedam kilometara pretrčala i pronjuškala 32 pseće-ljudska para.

Na Malom Popišancu uz 360 metara uspona, među 35 žena najveća slavljenica bila je Danijela Černić s vremenom 1:01 sat. Tri minute kasnije, u cilj ju slijedi druga Marina Novoselec, a Helena Vonić zauzima treću poziciju nakon 1:09 sata na stazi. Na istoj dužini nastupila su 52 muškarca, a najbrži među njima bio je Matija Crnković s vremenom 47:28 minuta. Danijel Dunković stiže u cilj za 56:47 minuta, samo s deset sekundi prednosti preotimajući drugu poziciju Dariju Gabriću koji, tako, zauzima treće mjesto.

Veliki Popišanac i 800 metara penjanja, u konkurenciji sedam žena osvojila je Maja Urban (2:41 sata). Drugo mjesto osvaja Ana Sajko (2:55), a treće Mandica Grubišić (2:59). Mušku konkurenciju činilo je 25 muškaraca, a zlatni među njima bio je Dinko Solić (2:08). S minutom zaostatka, na drugu poziciju slijedi ga Damir Kligl, dok Darko Dolovski završava kao treći (2:21).

Canicross kategorija, također se bodovala prema spolu, ali prema ljudskim standardima. Tako su u ženskoj konkurenciji najbolje bile Irena Smojver i njena četveronožna prijateljica Harley (35:49 minuta). Još jedan žensko-ženski par, Jelena Slijepčević i Gea osvaja drugo mjesto (41:17), dok je Katarini Jurić Moric  i Blackyju trebalo 45:12 minuta za sedam kilometara staze.

Mušku su konkurenciju pokorili Patrik Zupanič i Norik (32:50). Drugi u cilj, nepune dvije minute kasnije stižu Mirko Perko i Beki, dok Borisu Hrali i njegovoj Neli za treću poziciju treba 40:18 minuta.

REZULTATI

Učka Trail – na najviši vrh Vojak

S rive Mošćeničke Drage startali su trkači i trkačice iz 22 zemlje, na sedmom izdanju Učka Traila. U organizaciji Kvarner Trailsa, Učka se svladavala na stazama od 16, 31 i 42 kilometra, a najviši vrh na koji se penjalo bio je Vojak visok gotovo 1400 metara.

U najkraćoj kategoriji Perun s 900 metara uspona, nadmetalo se gotovo 200 sudionika i sudionica. Najbrži među njima bio je Austrijanac Stefan Liebminger, a njegovo vrijeme iznosilo je 1:31:51 sat. Nepunu minutu iza njega, u cilj stiže Marin Babnik i zauzima drugu poziciju, dok Enricu Pausiniju iz Italije treba još jedna minuta kako bi u cilj došao kao treći u muškoj konkurenciji. Kao najbolje među ženama stižu dvije Slovenke te treća Hrvatica. Katja Jensterle u cilj utrčava prva nakon 1:47 sat, dok ju druga Petra Pogačar slijedi s deset minuta zaostatka. Barbara Turk (2:01) zauzima treće mjesto u ženskoj konkurenciji.

Utrku Blue uz 1350 metara uspona činilo je 84-ero trkačica i trkača. Alen Matovina za 31 kilometar trebao je 2:57 sata, kako bi završio na najvišem postolju. Dini Dorčiću potrebne su tek dvije minute više za drugu poziciju, dok se Ivan Kajfeš izborio za treće mjesto s vremenom od 3:01 sata. Dok su u muškoj konkurenciji postolja zauzeli sve domaći dečki, Hrvatice nisu imale toliko sreće. Prvo mjesto u ženskoj konkurenciji zauzela je Talijanka Nicol Guidolin s vremenom 3:15 sata. Deborah Kistler iz Švicarske dolazi druga (3:34), a treća Britanka Katie Lysons (3:48). Prva Hrvatica Darija Bostjančić zauzima petu poziciju u ženskoj konkurenciji s vremenom 4:05 sata.

S najduljom Green stazom i čak 2.1750 metara penjanja, suočila se 91 osoba u tenisicama. U ovoj skupini, ni Hrvatice ni Hrvati nisu imali sreće s postoljima. Najbolji muškarci bili su redom Mađar Philipp Zewe (4:15 sata), Slovenac Gašper Perše (4:47) i njegov zemljak Mitja Kelemen (4:49). Tri Slovenke naredale su se u cilju i na postoljima u razmacima od minute – Marija Trontelj zlatna je s vremenom 5:37 sati, Maja Dolinšek (5:38) srebrna te Nina Bitenc (5:39) brončana. Najbržoj Hrvatici Miji Stevanović trebalo je 7:32 sati da svlada stazu od 42 kilometra te time zauzme devetu poziciju u ženskoj konkurenciji.

REZULTATI

Rastoke Trail – u svom prvom izdanju

Nova utrka na hrvatskoj trail sceni je Rastoke Trail u organizaciji AK Plitvice. Trčale su se dužine od sedam kilometara sa 150 metra uspona te 12 kilometara i 330 metara uspona, a staze je isprobalo 180-ak znatiželjnika.

Najuspješniji među njima, na Kratkoj stazi bio je Đuro Komlenović (35:57 minuta). Petko Drakulić (38:26) među 43 muškarca zauzima drugu poziciju, a treći u cilj utrčava Mile Skukan (38:59). Maja Ena Ljuba (49:22), Martina Koropatnicki (51:04) i Tajana Groš (55:40) redom su najbrže u konkurenciji od 35 žena.

Među 50 muškaraca na Dugoj stazi, najistaknutiji je bio Goran Poznanović (1:01 sat). Slijedi ga Andrej Gužvinec (1:02), dok treći u cilj dolazi Mario Vuković (1:03). U ženskoj kategoriji nadmetalo se 48 konkurentica, a najbrža među njima bila je Marina Tušek (1:12 sat). Druga u cilj dolazi Iva Tomić Smojver (1:13), dok ju kao treća slijedi Ivana Kinkela (1:21).

REZULTATI

Hileja Marina Trail – trail Marinskim poluotokom

Marinski poluotok nalazi se između Splita i Trogira, a preci njegovih stanovnika bili su Hileji ili Hili – to su osnovne informacije o tome kamo smjestiti ovu utrku i odakle joj naziv. Ove je godine održano treće izdanje ove utrke u organizaciji NK Pauka, a na njoj je startalo 88 sudionika i sudionica. Staze su iznosile 11 i 22 kilometra.

Duža Ultima, imala je i 714 metara uspona. Karmen Kostanić Jurić trebala su 2:27 sata da prođe stazu dugu 22 kilometra te tako bude prva od deset žena. Druga u cilj dolazi Lucija Križanac (2:42), a treća Andrea Rubin (2:54). Na istu se stazu odvažilo 17 muškaraca, među kojima je slavio Krešimir Mrčela s vremenom 1:53 sat. Četiri minute za njim dolazi Nikola Jurić i zauzima drugu poziciju, dok trećem Marku Hermanu trebaju 2:05 sata.

Kraći Challenger imao je 374 metra uspona. Žensku konkurenciju činilo je njih 28, a najbrže među njima bile su redom Dobrila Dujisin (1:04 sat), Jadranka Žilić (1:05) te Anemarija Rajčić (1:08). Mirko Jukić (53:27 minute) dolazi prvi od 33 muškarca. S minutom zaostatka u cilj ga slijedi Ante Bubić, a treću poziciju zauzima Mario Vengust (56:40).

REZULTATI

PloChallenge Halfmarathon – prvi polumaraton u Pločama

Na ovom novom događanju SRU-a PloChallenge, 170 sudionika i sudionica rasporedilo se na humanitarnoj utrci građana od 4,6 kilometra, štafetnom polumaratonu te polumaratonskoj dužini od 21 kilometra.

U konkurenciji 72 muškarca, među građanima najboljim se pokazao Marko Tot (16:55 minuta), dok Ruđer Bošković gubi prvu poziciju za 11 sekundi i završava drugi. Treće mjesto zauzima Dražen Vukmir (17:21). Lukrecija Krstičević pobjednica je u konkurenciji 35 žena s vremenom 19:47 minuta. Tina Gradac (23:13) u cilj utrčava druga, a Marija Jevdić treća (23:18).

U štafetnom polumaratonu nadmetalo se 11 ekipa a ukupni pobjednici su Udruga lađara Stablina (Josip Boras, Ivan Bulić, Roman Stjepanović) sa zbrojem vremena 1:25:14 sat. Drugu poziciju zauzeli su UL Gusari Komin (Nikola Oršulić, Ivan Medak, Karlo Ćelić) u ukupnom vremenu 1:26:38 sat. Crni put ime je treće ekipe (Robert Bebić, Marin Talajić, Mijo Cvitković) kojoj je za postolje trebao 1:31:52 sat.

Polumaraton u Pločama trčalo je 15 žena, a među njima najbolja je bila Marija Vrajić-Trošić  s vremenom 1:36:04 sat. Tri minute za njom u cilj stiže Radmila Maksimović, dok Rita Biliš (1:43:08) zauzima treću poziciju. Goran Grdenić pobjednik je muške konkurencije, istrčavši ovaj polumaraton za 1:12:31 sat. Ivan Bulić odnosi srebro nakon 1:19:06 sata na stazi, a Nikola Oršulić za treće mjesto treba 1:24:40 sat.