Biciklizam je odličan sport za mnoge aspekte ljudskog zdravlja. Ipak, ubacimo li ponekad u kombinaciju i neke druge vrste aktivnosti, tijelo će sve njegove dobrobiti iskoristiti još uspješnije, a sportu koji nam je primaran pridodati svojevrsno osvježenje.
Planinarenje
Osim što vas okružuje čista priroda i čini čuda za psihičko zdravlje, pomaže izgradnji svih mišićnih skupina donjeg dijela tijela, što je izuzetno važno za bicikliste, održava zdravlje i fleksibilnost kukova, poboljšava koordinaciju i osjećaj ravnoteže, a održava i zdravlje, te gustoću kostiju, dodajući im teret na vašim leđima.
Iako ste na biciklu u top formi, planinarenje je potpuno drugačiji tip aktivnosti, stoga ne bi bilo ništa neobično ukoliko se sljedeći dan probudite s upalom mišića. Ali, to je zapravo odličan pokazatelj da ste na drugačiji način aktivirali svoje mišiće. Kako biste ipak izbjegli neke veće neugodnosti, u početku krenite lagano, na neke lakše staze umjerene težine, potom, s vremenom, povećajte zahtjevnost terena.
Skijanje
Odlična aktivnost zimskog perioda i dodatak baznom biciklističkom treningu. Osim što razvija donji dio tijela, u ovome sportu aktivno sudjeluje i gornji dio tijela. Trup je čitavo vrijeme aktivan, što ga čini čvršćim i jačim, a posljedica su i ojačani leđni mišići, koji su ključni za udobnost i one duge vožnje bez bolova i neugodnog zatezanja u donjem dijelu leđa.
Ukoliko niste nikad skijali, krenite na laganije rute s nekim tko već ima iskustva, a s vremenom, kad steknete dovoljnu dozu sigurnosti i samopouzdanja, te ovladate vještinom, iskoristite maksimum što vam ovaj sport može ponuditi.
Teretana
Pri pomisli na sprave, prvo što nam padne napamet je – snaga. Treninzi snage učinit će vas jačima i bržima na biciklu, a produljit će vam i vrijeme provedeno na biciklu bez bolova. Vježbanje u teretani ojačat će prvenstveno mišiće, ali i kosti.
Krenite polako, provodeći u početku kraće vrijeme na spravama i zadržite se u zoni udobnosti, dok mišići ne prihvate ovaj nov oblik tjelovježbe. Kasnije dodajte težinu i vrijeme vašim posjetima teretani i ne zaboravite na obavezno istezanje nakon vježbanja.
Trčanje
Kao izvrsnu aerobnu aktivnost, trčanje možete uvrstiti ako nemate vremena za duge biciklističke vožnje. Ako ste na putovanju i ne možete povesti svoj bicikl sa sobom, ubacite u torbu svoje trkačke tenisice i krenite-bilo kamo.
Za početak je najvažnije opskrbiti se kvalitetnom obućom, kako biste prevenirali eventualne ozljede i smanjili stres doskoka na tetive i zglobove. U početku nemojte predugo trčati u komadu, čak i ako osjećate da možete. Trčite minutu – dvije, pa isto toliko potom hodajte. S vremenom produljujte vrijeme.
Plivanje
Odlična alternativa ako ste, primjerice, doživjeli kakvu biciklističku ozljedu. Sportska aktivnost najmanjega stresa na lokomotorni sustav, dodaje snagu i održava aerobnu kondiciju. Plivanjem ne gubite vrijeme u treningu, a istovremeno pomažete i ubrzavate zacjeljivanje ozljeda. Povećava aerobni kapacitet, a može poslužiti i kao trening oporavka od duge i zahtjevne vožnje ili utrke.
Dodajući plivanje u svoj trening, u početku je najvažnija dobra organizacija. Pripreme prije, ali i pospremanje nakon odlaska na bazen može oduzeti nešto dragocjenog vremena, no kad se jednom uhodate u rutinu, sve o čemu trebate poslije razmišljati je – kojim ću stilom danas plivati.
Joga/pilates
Ove izvrsne vježbe možete raditi doslovno bilo gdje, i to bez nekakve posebne opreme. Joga za bicikliste izrazito je korisna jer poboljšava snagu, fleksibilnost, izdržljivost, ali i sposobnost koncentracije. Vježbajući jogu istrenirat ćete i pravilnu tehniku disanja, što je na biciklu često od ključne važnosti. Pilates, s druge strane, savršeno razvija trup i ove dvije vrste vježba savršeno se nadopunjavaju.
Proučite za početak neke jednostavnije poze/vježbe i krenite lagano. Brzo ćete početi osjećati gipkost i bolju fleksibilnost pokreta, a vaše vožnje će proteći bez ukočenosti i bolova.
Autor: 3sporta / Dina Tuzlić